WstępGaleria-zdjęćFaktografiaKomentarzePodziękowaniaO-nasPatronatKsięga-gościKontakt

Komentarze

3.12.2005

Ludzie listy piszą …

Dział Komentarze posłuży do zamieszczania Waszych spostrzeżeń na temat strony oraz poruszanych przez tą stronę wydarzeń. Zachęcam do pisania własnych uwag oraz opinii. Bardzo proszę o dzielenie się własna refeksją. Każdy list jest bardzo mile widziany.

Komentarze można wysyłać korzystając z emaila: bądz formularza umieszczonego poniżej.

Nie wiemy, kiedy wprowadzono stan wojenny

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3061094.html

Ponad połowa Polaków nie wie, kiedy dokładnie wprowadzono stan wojenny. Zdecydowana większość wie natomiast, że wprowadził go generał Wojciech Jaruzelski. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii i Rynku PENTOR.

Badanie pokazje, że 58 procent ankietowanych nie potrafi podać pełnej daty wprowadzenia stanu wojennego, czyli powiedzieć, że było to 13 grudnia 1981 roku. 52 procent Polaków nie zna nawet roku jego ogłoszenia.

Jerzy Głuszyński z Pentora uważa, że wynik nie jest taki zły. Jego niepokój budzi jedynie fakt, że to głównie młodzież nie potrafiła podać daty tego ważnego dla Polski wydarzenia.

Głuszyński zwrócił uwagę że młodzi, którzy sami stanu wojennego nie przeżyli, dowiadują się o nim albo z lekcji historii albo od kogoś z rodziny. Nie są z tym wydarzeniem związani emocjonalnie. Uznał za rzecz naturalną, że najlepiej pamiętamy fakty, których byliśmy świadkami.

Z sondażu wynika także, że 78 procent Polaków kojarzy ze stanem wojennym generała Wojciecha Jaruzelskiego. Jerzy Głuszyński tłumaczy, że w procesie zapamiętywania dużą rolę odgrywają symbole. Takim właśnie symbolem stał się generał Jaruzelski. Drugim symbolem, powtarzającym się zarówno we wspomnieniach, jak i w przekazach prasowych jest mroczny grudzień i atmosfera przygnębienia, towarzysząca wprowadzeniu stanu wojennego.

Pentor przeprowadził sondaż telefonicznie 7 i 8 grudnia na losowo wybranej 800 osobowej próbie dorosłych Polaków. Błąd statystyczny wynosi 3,5 procent.

Demonstracje w maju 82

Faktografia

Stan Wojenny został wprowadzony przez władze komunistyczne PRL w 16 miesięcy po strajkach w 1980 r., które doprowadziły do powstania Solidarności i odwilży politycznej w Polsce ...

czytaj więcej >>

Promocja w Internecie

Zapraszam do wymiany bannerów i buttonów zwłaszcza pomiędzy strony zawierającymi się w tematyce stanu wojennego. Proszę także życzliwe osoby do umieszczania bannerów i buttonów na swoich stronach.

czytaj więcej >>

Kilka osób bez których strona ta nie powstałaby

Do powstania strony dzis-nie-bija.org przyczyniła się grupa życzilwych ludzi, którym chciałbym w tym miejscu serdecznie podziękować.

Nie byłoby tej strony, gdyby nie anonimowa osoba ...

czytaj więcej >>

WstępGaleria-zdjęćFaktografiaKomentarzePodziękowaniaO-nasPatronatKsięga-gościKontakt

Copyright (c) 2005 Dzis-nie-bija.org. Wszelkie prawa zastrzeżone: Dariusz Słodkowski